SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

 

Günümüzde sosyal medyanın klasik iletişim yöntemlerinin tamamının üzerinde çıkarak büyük bir hakimiyet kurduğunu kabul etmemek, kurumsal firmalar için ağır sonuçlar doğurabilmektedir.

Zira sosyal medya yönetimi bir şirkette artık sadece pazarlama biriminin değil, insan kaynakları, finans, muhasebe, ar-ge, halkla ilişkiler birimlerini de doğrudan etkilemektedir.

5G'nin ülkemizde 2020 yılı itibariyle kullanıma başlayacak olması, bugünkü dramatik değişimin daha da ötesinde bir paradigma kırılmasına yol açacak gibi görünmektedir.

Bu süreçte beklenilen ilk gelişmenin klasik uydu ve kablo yayını yapan televizyon ve radyoların iflasıdır.

Ardından merkezi pazarlama aygıtlarının büyük ihtimale ile küresel anlamda faliyet gösteren sosyal medya yayıncı firmaları tarafından tam anlamıyla ele alınacaktır.

Bu sebepten ötürü sosyal medyada varolmak, artık kurumsal firmalar için opsiyonel değil; işlerinin mutlaka ana düşünce & üretim hattında bulunması gereken bir alandır.

 

Sosyal Medya Yönetimi  Ne Değildir?  

 

2019 yılı itibariyle neredeyse sosyal medya hesabı olan her bireyin bir anlamda kendini sosyal medya uzmanı olarak tanıttığını üzülerek görmekteyiz.

Bu sayfada sosyal medya uzmanı iddiasında bulunan bireylere öneri getiremeyeceğimize göre kurumsal firmalara kendi "standart çalışma koşulumuzu" sunarak onların dikkat etmesi gereken noktaları belirtmek istedik.

Bizimle çalışın ya da çalışmayın, gene de lütfen belirttiğimiz bu hizmet skalasından azını lütfen  hiçbir şekilde kabul etmeyiniz.

Çünkü geldiğimiz noktada sıklıkla bizimle çalışmaya yeni başlayan firmaların yeni işlerini yapmak yerine, eski hizmet aldıkları firmaların hatalarını düzeltmekle meşgul olduğumuzu fark ettik.

Haydi başlayalım :)

 

Çözüm: Biz Ne Yapıyoruz?

 

Öncelikle firmanızın reklam ajansımız tarafından strateji planını oluşturuyoruz.

Yani markanızı, dijital hedeflerinizi, hedef kitlenizi, kısa - orta - uzun vadeli amaç tasarımınızı, marka karakterinin digital yansıma detaylarını uyumluyor, rakiplerinizi belirliyoruz. 

Doğal olarak bu süreçte sizin sektörünüz hakkındaki detaylı geri dönüşünüzü almayı özellikle bekliyoruz. Zira taslak planın doğru oluşturulabilmesi bu süreçteki "siz" ve "biz" arasındaki teknik sohbetin başarısına bağlı olmaktadır.

Bu aşamanın ardından yapacağımız ilk analiz içerisinde markanızın sosyal medya süreçleri içerisindeki eksik ya da hatalı girişimlerini kontrol ediyoruz. Bu kontrolü rakiplerinizi de detaylı şekilde ele alarak zamanla derinleştiriyoruz .

İncelediğimiz ana başlıklar eğer özel bir durum yok ise markanızın sosyal medya araçlarının hangilerinde nasıl bir performans gösterdiğini belirlemek ile başlamaktadır. 

Yani markanızın sosyal medya içerisindeki takipçi - abone - hayran sayısının belirlenmesi (Bu başlık içerisinde organiklik oranının tespiti çok önemlidir)

Markanızın sosyal mecralardaki süreklilik oranı ( günlük - haftalık - aylık- paylaşım sayısı, paylaşımların kalitesi, paylaşımların dönüşüm oranı) denetimini gerçekleştiriyoruz.

Ardından iletişim dili (semantiği), moderasyon tarzının olup olmadığı gibi uç detayları sektörün yapısına göre değerlendiriyoruz. 

Elimizde oluşan veriyi kısa çözümleme belgemiz olarak size iletiyor ve analizimiz sonucunda yönetime başlayacağımız noktayı sizin de görmenizi sağlıyoruz.

Ardından hangi mecraların sizin markanız için uygun olduğunu belirliyor, ana kanalınızın hangi sosyal mecra aracı olması gerektiğini belirtiyoruz (Bazı durumlarda birden fazla aracı önermekteyiz

Müşterileriniz ile iletişim sıklığınızın olması gereken oranını, hangi konu başlıklarında iletişim kurulması gerektiğini çıkartıyoruz.

Dönemsel olarak önerebileceğiniz hasgtagleriniz olur ise mutlaka onları da dikkate alıyoruz.

 

Editör "ses tonunuzu" belirliyoruz

 

Olası kriz yönetimi senaryolarını en başta oluşturup gerekli adımların ani koluşan koşullar altında yönetilmesini bir standarda bağlıyoruz.

Her şart altında kısa, net ve andan kopmayan iletişimler tasarlamaya başlıyoruz.

 tasarladığımız iletişimin görselinin metinimize tam anlamıyla uymasına dikkat ediyoruz.

Marka logosunun sürekli göz önünde olması ile viral nitelikte tanıtımların dengesini gözetiyoruz.

Marka tabanını sağlamlaştırdıktan sonra markanız ile tanışmayı bekleyen kitleye ulaşmak için 2. aşamaya geçiyoruz. 

Bu aşamada oldukça teknik bir çözümleme  ve uygulama gerçekleştiriyoruz. Tunçbilek Reklam bu aşamada tam organik ve yüzde yüz legal metodları kendi SEO destek yazılımları ile gerçekleştirmektedir.

Dolayısıyla bu bölüm hakkında yüzyüze detaylı bilgi talep etmenizi önermekteyiz.

Yaptığımız bütün işlemleri uluslararası standartlar doğrultusunda firmanız için raporluyoruz. 

 

Her firmanın, her markanın ve hatta her yöneticinin bile bazen kendi firmasından farklı bir hikayesi olabileceğini çok iyi bildiğimizden bizimle yüzyüze ya da telefon yoluyla iletişim kurmanızı özellikle önermekteyiz. 

Aynı şekilde özel sosyal medya yönetimi talepleriniz için (Facebook, İnstagram, Youtube, Pinterest, Tumblr, Twitter, Linkedin) bizimle irtibata geçmenizi önemle önermekteyiz.