FACEBOOK REKLAM DANIŞMANLIĞI

FACEBOOK REKLAM DANIŞMANLIĞI NEDİR?

 

Facebook, yaklaşık 2 milyar kullanıcı tarafından kullanılan, içerik yönetimi konusunda sürekli kendisini güncelleyen bir sosyal medya devidir. Sahip olduğu yüksek hacim dolayısıyla da içerdiği reklam alanları oldukça büyük bir reklam yatırım geri dönüşü (ROI) sağlamaktadır.

 

Facebook şu anda dünyanın en çok kliklenen 3. Sitesi konumundadır. Ülkemizde ise 44 milyon kullanıcı Facebook’u aktif olarak kullanmaktadır. Facebook’u önemli yapan bir diğer nokta ise Facebook’un kullanıcılarından kendi gönül rızaları ile aldığı bilgilerin, dünyada bulunan en büyük bilgi bankasını oluşturmasıdır. Facebook elinde bulundurduğu ve sürekli güncellediği bu veriyi, dünyanın en büyük kişisel veri tabanı olarak reklam araçlarının uyumlanmasında kullanmaktadır. Bu veriler sayesinde Facebook istediği herhangi bir reklamı istediği ilgi & ihtiyaç odağı ile büyük bir başarı oranı ile eşleştirebilmektedir.

 

Standart olarak klasik bir Facebook reklamı içerisinde bulunan hedefleme şekilleri şu şekildedir:

 1. Yer
 2. Yaş
 3. Cinsiyet
 4. Dil
 5. Eğitim seviyesi
 6. Gelir seviyesi
 7. Etnik köken
 8. Yaşam olayları (Yıldönümler, ortak hatıralar.. vb)
 9. İkamet durumu
 10. Ebeveynlik durumu
 11. Siyasi eğilim
 12. Kullanıcıların özel ilgi alanları
 13. Satın alma seçimleri ve sıklıkları
 14. Kullandıkları elektronik cihaz tipleri
 15. İş kolları

 

Facebook bu veriler ışığında hem Facebook içerisindeki etkinlikleri hem de üçüncü taraflardan alınan verileri reklam verenlere seçenek olarak sunarak reklamları tasarlamaktadır. Öte yandan Facebook kendi içerisinde özel kitleler başlığı altında bulunan özel ilgi alanlarını oluşturmakta ya da aynı mantık ile kullanıcıların kendi özel ilgi gruplarını kurarak onların bilişsel yapılarını kontrol etmeye olanak tanır.

 

Facebook’un sunduğu diğer bir seçenek ise Müşteri listeleridir. Müşterilerinizin elektronik postalarını, telefon numaralarını, Facebook içerisinde kullandıkları isim kartlarını ya da mobil reklamcı kimliklerini Facebook kişileriniz ile eşleştirebilirsiniz.

Facebook her veriye rahatça ulaşabildiğinden web sitenizi ziyaret eden veya belirli web sayfalarını görüntüleyen kişilerin geri dönüşlerine ulaşabilmek için listesini hazırlayabilirsiniz. Bu yetkinlik sayesinde yeniden pazarlama konusunda çok büyük bir avantaj elde edebilmektesiniz. Aynı şekilde sadece sitenizin değil eğer kurumunuzun bir uygulaması ya da içerik geliştirme aracı (mesela oyun gibi) var ise bunları kullanan kişilerin tam listesini de çıkartabilirsiniz.

 

Facebook’un sunduğu bütün bu hizmetleri Biz tuncbilekreklam.com olarak detaylı şekilde analizlerimiz içerisinde değerlendirmekte ve hizmetinize sunmaktayız. Yaptığımız A-B testlerimiz vasıtası ile de rekabetin en mantıklı olduğu alanları bulmakta, özel kitleler de dâhil olmak üzere en iyi tıklama başı maliyet standartlarını yakalamakta ve doğal olarak da en kuvvetli yatırım dönüşüm oranını (ROI) yakalamaktayız.

 

TUNÇBİLEK REKLAM OLARAK HANGİ FACEBOOK REKLAMLARINI NASIL TASARLIYORUZ?

 

Öncelikle biz her müşterimiz için ön analiz gerçekleştirerek Facebook içi ve dışı tüm sosyal medya evreninde (Google, İnstagram, Twitter, Pinterest, Tumblr) kurumunuzun denetlemesini yapıyor ve ihtiyaç yapınızın analizini gerçekleştiriyoruz. Ardından size özel kampanyanızın teknik detaylarını Facebook içerisinde gerçekleştiriyoruz. Yani biz sadece bir reklamın kaç beğeni aldığına ya da elde edilen düz etkileşim oranına bakmıyoruz. Facebook ile beraber diğer bütün sosyal medya platformlarından elde ettiğimiz verileri birleştiriyor ve size ulaştırıyoruz.

 

Facebook içerisinde reklamlarınızın stratejik tasarımı yapılmadan ya da hedefler size özel geliştirmeden ulaşmak istediğiniz kitleye ulaşmanız zorlaşacaktır. Biz tuncbilekreklam.com olarak dönüşüme odaklanma konusunda 33 yıllık tecrübeye sahibiz. Dolayısıyla “oluştur ve unut” diyerek reklam hizmeti alan müşterilerine olabilecek en az zamanı ayıran reklam ajansları gibi çalışmamaktayız. Firmamızda her iş grubu kendi konu başlığının uzmanları tarafından yönetilmekte ve birimler kendi aralarında sürekli iletişim kurmaktadır; yani tam olması gerektiği gibi..

 

Firmamız ile çalışma kararı aldığınız andan itibaren bütçe tahsisi önerisini getiriyoruz. Ardından teklif yönetiminizi kurguluyoruz. Reklam kopyalama testlerini gerçekleştirdikten sonra reklamlarınızın müşteri hedef odağının uyumlamasını gerçekleştiriyoruz. Ardından sizin iş kolunuzda en iyi takipçi tepki dönüşümü sağlayacak açılış sayfası çeşitlerini test ederek geliştiriyoruz. Bu işlemlerin ardından Facebook raporlamanızı gerçekleştiriyor ve reklam setinin performansını değerlendiriyoruz.

 

Raporlama noktasında ise www.tuncbilekreklam.com’un kendi arşivleme – raporlama sistemindeki verilerinizi, Facebook sonuçları ile harmanlıyoruz. İstendiği takdirde haftalık raporlama yapabiliyoruz ama genellikle aylık raporlama hazırlıyoruz. Eğer siz de hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz bize tuncbilek@tuncbilekreklam.com.tr elektronik posta adresinden e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Ya da  0312 430 75 00 kodlu numaramızdan bizi arayabilirsiniz.