WORDPRESS ALTERNATİFLERİ NELERDİR? (WİX, JOOMLA,MEDIUM ANALİZİ)

 

2019 itibariyle internet dünyasının %32’si Wordpress (https://tr.wordpress.org/ ) altyapısını tercih etmektedir. Bunun başlıca sebebi Wordpress’in sektörün kurucularından bir tanesi olması dolayısıyla eski ve güvenilir bir altyapı sunması, açık kaynak kodu üzerinden çalışıyor olması ve hazır modülleri (parçaları) sayesinde kolayca tasarlanabiliyor olmasıdır. Wordpress, CMS yani içerik yönetim sistemi ana fikrinde çalışmaktadır. Fakat CMS tabanında hizmet veren başka yapılar da bulunmaktadır. Hatta son yıllarda televizyon reklamlarında bile gördüğümüz sistemler ülkemizde de oldukça popüler hale gelmiştir. Bunların bazıları Wix, Joomla, medium ve hatta daha sosyal medya tabanlı çalışan Tumblr, Drupal, Blogger, Weebly gibi sistemlerdir.

 

Wix

 

Wix (https://tr.wix.com/ ) sahip olduğu mükemmel basit sürükle-bırak yapısıyla bulabileceğiniz en basit sistemlerden bir tanesidir. Wix küçük işletmeler için sınırlı bir ücretsiz sürüme sahip olsa da ileri özellikler için farklı paketler üretmiş ve bu paketler için farklı ücret politikaları gütmektedir.  Wordpress içerisinde neredeyse sonsuz seçenekli bir tema ve eklenti marketi bulunmaktadır. Wix içerisinde ise Google Play tadında bir uygulama marketi bulunmaktadır.

 

Wix’in ücretli hizmetleri hosting ve şablon çeşitlerinden bir tanesini seçmenizi istemektedir. Wix açık kaynak kodlu bir sistem olmadığından olası seçimlerinizde algoritmik müdahale şansınız Wordpress’e göre çok daha azdır. Diğer bir konu ise Wix’in eklentilerinin genel olarak daha kaliteli olduğudur. Wordpress eklentilerinin yaklaşık 44.000 çeşidi bulunmaktadır ama bize sorarsanız büyük bir kısmı çöptür (evet o kadar net).

 

Securi isimli güvenlik firmasının yaptığı bir analize göre araştırılan 11.000 internet sitesi içerisinde hacklenen sitelerin %75’i Wordpress kullanmıştır. Hatta bu alanda incelenen Wordpress sitelerinin %50’sinin güncellenmediği görülmüştür. Benzer şekilde Joomla ve Drupal’da ise bu oran zaman zaman %80’e çıkmaktadır. Eğer siz Wix’in içeriğiyle ilgili bir problem yaşarsanız bunu Wix düzeltir. Eğer Wordpress ile yaşarsanız başkaca Wordpress içerik üreticileri size yardım edebilir. Bu anlamda Wix tercih sebebi olabilir.

 

Joomla

 

Joomla (https://www.joomla.org/) 2005 yılından bugüne Wordpress’in ciddi bir rakibidir. Joomla’nın Wordpress ile ilgili en önemli farkı Joomla’nın database operasyonlarına izin vermesidir. Yani özellikle ben yazılım ile iç içeyim, vaktim var uğraşırım diyen tekno kullanıcılar için tercih sebebidir. Tabi biz burada Joomla CMS’den bahsetmekteyiz. Bir de Php temelli yapılar kurgulamak için Joomla Framework altyapısı bulunmaktadır. Joomla bugüne dek 60 milyon defa kullanılmıştır; Wordpress ise 140 milyon defa kullanılmıştır. Yani aslında her ikisi de oldukça yaygındır.

 

Hosting firmaları Wordpress için hazırda bulundurdukları tek tıkla kurulum hizmetini Joomla için de sunmaktadır. Buraya kadar her şey aynıyken Joomla’nın kurulum menüsü bir anda daha teknik ve biraz düzensiz görünmeye başlar. Zaten Joomla daha karmaşık içerik yönetimi yapıları için tasarlanmıştır. Joomla forumları canlıdır ama Wordpress’te bulabileceğiniz anlık desteği burada bulamayabilirsiniz. Güncellemelerini dikkatle yapanlar için Joomla oldukça güvenilirdir. Joomla’nın Wordpress’e göre en büyük avantajı dil desteğidir. Wordpress ’de eklentileri kurmanız gerekirken Joomla’da bu hizmet altyapısı direk sisteminize bütünleşmiş şekilde gelir. Ayrıca Joomla yüksek anlık kullanıcı sayısı ile mücadele etmek isteyen kullanıcılar için Wordpress’e nazaran mutlak tercih sebebidir.

 

Medium

 

Medium (https://medium.com/) kendi içerisinde sosyal medya kitlesi ile hızlı haberleşme yaratabilme kapasitesi ile takdirimizi toplayan bir sistemdir.  Fakat Medium kendi ismi ile kurulmuş bir şirket tarafından kurulmuştur ve sahiplik hakları tamamen kendilerindedir. Yani istedikleri an fiyat politikalarını değiştirebilir ya da sitenizi kapatabilirler (aslında bunu her yapı başkaca şekillerde yapabilir..).Medium; Twitter’ın pazarlama hatasından doğmuş bir şirkettir. Eğer Twitter 140 karakter kuralını daha önce genişletseydi ve başka eklentiler de sunabilseydi muhtemelen bugün Medium üzerine konuşmuyor olacaktık. Ama bu olmadı ve Medium telefondan yazdıklarım bana blog hizmeti olarak geri dönsün diyenler için güzel bir alternatif oldu.

 

Medium her yayınınızda ilişikli olduğunuz markaların reklamını da otomatik olarak yapmakta ama size bunun için ücret ödememektedir. Wordpress ise bu konuda sizi serbest bırakmıştır ve istediğiniz şekilde tanıtımınızı yaparsınız. Bu sebepten ötürü Wordpress içeriklerin bounce rate oranlarının serbestlikten kaynaklı olarak daha yüksek olduğunu düşünüyoruz. Yaptığınız edit işlemleriniz ise Wix gibi oldukça basittir. Ayrıca Medium verilerini PHP formatında taşımanıza izin verdiğinden Wordpress’e taşınmak oldukça zordur (akıllıca..).

 

Hatta yeniden yönlendirmeler bile Medium içerisinde oldukça zordur. Medium bir nevi CMS alanının Apple’ıdır. Yani kendi ekosisteminden başka bir yerde olmanızı istemez. Bu yüzden de teknik desteği kendi personeli ile vermektedir. Medium eninde sonunda bir problem olduğunda kendisi çözmek istemektedir. Medium kendi hosting sistemini kullandığından Wordpress’te bulunan bazı güncel olmama ya da acemilik kaynaklı hackleme girişimleri ile muhatap olmazsınız. Oldukça güvenlidir.

 

Gelişen internet dünyasında Wordpress’in hegemonyası artık taraflı tarafsız herkes tarafından kabul edilmektedir. Daha detaylı bilgi için https://tr.wordpress.com/ ya da https://wordpress.org/ adreslerine göz atabilirsiniz. Gördüğünüz üzere iki farklı adres verdik ki bu da Wordpress’in de kendisini farklı alanlar için konumlandırdığını göstermektedir. Blogger (https://www.blogger.com/) ise bir Google hizmetidir ve Google mailiniz ile hesap açarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Tumblr (https://www.tumblr.com/dashboard) ise mikro blog hizmeti sunmaktadır ve özellikle tek başlık altında detaylı veri üretenler için tercih sebebidir. Diğer bir hizmet ise Ghost’tur (https://ghost.org/tr/). Ghost; indirilebilir bir blog programıdır. Squarespace (https://www.squarespace.com/) ise ücretli bir blog altyapısıdır.

 

Hoşçakalın.

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanmayınız.