YENİ GOOGLE ALGORİTMASI SAYFA SIRALAMASINI DEĞİŞTİREBİLİR (2019)

 

Google çalışmaya devam ediyor. Mart ayı içerisinde beklediğimiz Core (temel) algoritma güncellemesi içerisinde oldukça ilginç bir parçanın varlığı ortaya çıktı. Yeni güncelleme derin bilişsel ağların yapay zekâ tarafından dikkate alınarak içerik ilişkilerini hiç olmadığı kadar detaylı şekilde yorumlayabileceğini gösteriyor. Bu olası yeni yapının adı ise “groupwise Scoring Functions”  (Grupsal puanlama fonksiyonları) olarak geçiyor.

 

Aslında şöyle bir durum da var. Google’ın araştırma tezlerini takip eden bizler her zaman görüyoruz ki Google yaptığı her araştırmayı çalışmaları için kullanmıyor. Bazılarının sonuçlarını kodluyor ve sisteme eklemliyor; diğerlerini ise akademik bilgi üretim süreci olarak görüyor ve algoritmalarına yaklaştırmıyor. Fakat bu konu başlığı bizim düşüncemize göre Google tarafından kullanılacak çünkü bu araştırma sürecinde internet sitelerinin nasıl algılanması ve sınıflandırılması gerektiği üzerine ciddi bir veri sunulmuş durumda.

 

Öte yandan 2018 Eylül ayı güncellemesi oldukça güçlü bir güncellemeydi ve büyük güncellemeler farklı aşama gruplarına sahip oluyor. Yani ortalama 3 yılda bir yapılan büyük algoritma değişiklikleri aslında 3 yılın tamamına yayılan ciddi alt geliştirmeleri de içeriyor. Bu çok doğal çünkü ana gelişimin yol haritası uygulamada iken yazılımcılar sırayla önlerindeki problemleri çözüyor ve yeni ihtiyaçlar için kodlamaya başlıyor (Aynen bizlerin önce kahvaltı sonra öğle ve sonra da akşam yemeği yememiz gibi).

 

Bundan önceki iki makalemize bakarsanız aslında bu konu üzerinde durduğumuzu; güncellemelerin daha yoğun şekilde yapılma ihtiyacının olduğunu da belirtmiştik. Özellikle Rankbrain ve genişletilmiş metin reklamları konu başlıkları aslında bu konunun öncülleriydi.

 

 

PEKİ, BU NE DEMEK? NE İLE KARŞILAŞACAĞIZ?

 

Bizim tahminimiz ise şu şekilde. Aslında her internet sitesi arama motoru yapay zekâsı tarafından bir etiket ile işaretleniyor. Bu etiket üzerinden o sitenin olası değeri işlenmiş oluyor. Dolayısıyla bu etiketleme her internet sitesini diğer sitelerden ayrıştırarak - izole ederek o siteyi diğer sitelerden tek başına değerlendiriyor (Bu aslında hem iyi hem de kötü). Ardından birbiri ile rakip siteler ile karşılaştırarak onların konuları ile ilgili detay, teknik yeterlilik ve özgünlük kıyaslamasını yapıyor. Aslında yapay zekânın yaptığı net bir regresyon işlemi (yani çıktı ile diyelim ki maliyet ve zamanı eşleştiriyor).

 

Aslında olan ise bundan biraz farklı. Bir kere arama motorlarının yapay zekâları mutlaka domain yaşına bakıyor. Yani yaşı olgunluk göstergesi olarak görerek diğer faktörlerin çarpanı olarak işlem koyuyor (ki bu kısım bizce de oldukça mantıklı; sürekli mantıklı şekilde işler mi hayır ama gene de oldukça mantıklı bir yere eksen oyuncu ayağı atabilme şansına sahip oluyorlar). Ama burada çözülmesi gereken ise şu. Ben mükemmel bir çalışma yapmaya karar verdim ve inanılmaz bir içerik ürettim diyelim. Diğer içeriklerim ise vasattı. O ya da bu şekilde vasattı fakat bu sefer öyle değil. Bu durumda eski algoritma ne yaparsam yapayım beni eski içeriklerimle beraber bir ortalama almak için tek bir şemsiyenin altına sokuyor. Peki, bu noktada benim son çalışmamın emeğini kim takdir edecek? Zira yapay zekâ şu anda edemiyor.

 

Bunu biraz daha açalım çünkü bu başarılırsa işler olumlu yönde değişecektir. Mesela ben bir şarkıcı ismini Google üzerinde aradım. Eğer arama motoru benim yaşımı ve arama özelliklerimi iyi analiz ettiyse (ya da şarkıcı hayattaysa – listelerde zirvedeyse)  bana o şarkıcının güncel kayıtlarını sunacaktır. Dolayısıyla genellikle son haberleri ya da tur programını verecektir. Ama eğer ben yüksek bir yaş grubunda isem ve mesela Frank Sinatra’yı araştırdıysam bana rahmetlinin tur programını vermesi komik olacaktır. Bana vermesi gereken bilgi biyografi ya da diskografisidir. Bu arama sonucu değişimini 2019 yılı içerisinde her aramada görebiliyor muyuz? Hayır. Yani gelişme için açık alan var.

 

Bu aşamada yapılması düşünülen şeyin ana aramada çıkan sonuçların birbirleri arasındaki ilgilerini sunmaktan ziyade ilk kliğini yapan arama sahibinin kliklediği yapı içerisindeki tutarlılığa bakmak olmalıdır.  Eğer Google arama sonucundaki ilk klikle  ilgili sayfaları eşleştiren bir yapıyı oluşturamazsa ilerleme olmayacaktır. Zaten zaman içerisinde her kullanıcının arama modeli ilgi duyduğu konularda oturmaya başlamaktadır. Yani sistem kendi kendine bize özel arama kodlarımızı hafızasına birden fazla istatistik modelini kullanarak hafızasına atmaktadır.

 

Aslına bakarsanız bu tip bir geliştirme sadece kullanıcılar için değil Google için de büyük bir öneme sahiptir. Çünkü her arama sonucu belirli bir zaman kullanımı ve hardware ünite yıpranma payını içermekte. Düşünsenize; Siz Google’sınız ve sizin üzerinizden arama yapan kişiye istediği şeyi daha ilk aramada tam anlamıyla sunabiliyorsunuz. Bu tip bir yeni mantık düzeninin avantajı ise yazılım ve hardware güncellemesine duyulan ihtiyacın azalması oalcaktır (iş gene döndü dolaştı paraya geldi). Belki de bu konu hakkında beni yazmaya iten en önemli sebep de buydu. Google için yatırım maliyeti çok az. Elde edilecek sonuç ise kullanıcı tarafından hem hız hem de doğruluk payını artırıyor. Bu durumda da Google hem doğru sonuçları hem de doğru reklamları (adwords işin neresinde derseniz işte burasında) anında kullanıcılara yönlendirebiliyor.

 

SONUÇ: HERKES DAHA MUTLU

 

Burada ortaya çıkan başka bir nokta daha var. Yurdum seo uzmanları (aslında bu biz de oluyoruz) uzun süre Facebook beğenilerinin SEO üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu zannettik. Korelasyon çalışmalarını sevenler ki bunlar sosyal medyanın her yerinde; bunun böyle düşünülmesinin faydasını anlatılar ama gelin görün ki aslında beğeni Google’ın gözünde yani ağaç temelli modellerde (tree based models) bir anlam ifade etmiyordu.

 

SONUÇ YERİNE:

 

Çok ilginç bir dönemdeyiz ve yaklaşık 20 yıllık sıralama faktörleri önemlerini ilk kez kaybetmeye başlayabilir. Sektör jargonuyla konuşacak olursak baya havalı kelimeler olan “Anchor text”, “headings” ve ne yazık ki “link building” eski önemini kaybedebilir. Artık iş internet sitelerinin ortaklıklarından doğan kümelerin farklı mantık başlıkları içerisinde değerlendirmeden geçmeye başlamak üzere.

 

Peki bu duruma hazır mıyız?

 

Hazırlayan:

 

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Bloğumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK’nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd. Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.