SEO NEDİR? (2019 VE ÖTESİ)

 

Seo; Yani açılmış hali ile “Search Engine Optimization” kelimesinin Türkçesi “arama motoru uyumlaması” dır.  Hoş meslektaşlarımız öz Türkçe olan “uyumlama” kelimesini kullanmak yerine search ve engine kelimelerini Türkçeleştirip; optimization kelimesi içinse optimizasyon kelimesini kullanmaktalar. Bizce trajikomik ama ne yapalım. Biz TDK değiliz kimseyi bir kelimenin Öz türkçes’sini kullanmaya zorlayamayız J

 

SEO’nun ne olduğunu anlamak için “arama motoru nedir?” ve “arama motorları nasıl kullanılır” başlıklı yazılarımızı okumanız gerektiğini söylemeliyiz (http://www.tuncbilekreklam.com/haber-arama-motoru-nedIr-neden-OnemlIdIr-54.html).

 

Arama motoru uyumlaması internet sitenizin kurulum aşamasından itibaren planlanmaya başlanması gereken bir güncelleme & verimlilik bakış açısı ve teknik uygulama sürecidir. Yani SEO normal şartlarda kuracağınız sitenin yazılım dili ve o dilin en güncel ya a en kullanışlı sürümlerinin detaylı şekilde ele alınmasıyla başlar. Belli başlı sistemler tasarım mimarileri gereği Google ile en baştan iç içedir ve güncellemelerini geliştirmek için 7-24 Google algoritmalarını inceleyen ya da Google ile birebir irtibat kuran ekiplere sahiptirler. Doğal olarak bu yapıları kullanmak avantaj yaratmaktadır.

 

Sitenizi kurduktan sonra ise sitenizin kullanıcı deneyimini artırmak için yapının tüm verilerini organik tabanda ve yüzde yüz özgün içerik ile donatmalısınız. Kullanıcı deneyimi yüksek olan siteler her zaman arama motorları tarafından önemle ele alınmaktadır. Bugünün yapay zeka (AI) teknolojileri buna gayet müsaittir. Bazı durumlarda arama motorlarının robot örümcekleri için bazen de kullanıcılar için düzenleme yaparız. Bu iki uyumlama tipinin birbiri ile ilişkisi de her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bunu şu şekilde de yorumlayabiliriz: Bir sitenin içerisinde yapılanları kasteden on page SEO çalışmaları da, site dışı -off page-  SEO’da da hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru örümceklerimiz için dengeyi bulmak durumundayız. “On page” SEO 2019 ve “off page” SEO 2019 hakkında yakında daha detaylı bir yazı hazırlayacağımızı da şimdiden duyurmak isteriz.  

 

Diğer bir nokta ise “black hat SEO” çalışmalarıdır. Bu başlı başına bir araştırma konusu ve özellikle deep web içerisinde büyük ölçekli onlarca topluluk ve bunların etrafından kümelenen yüzlerce küçük özel ilgi alanı topluluğu arama motorlarını kandırmak için sürekli yeni yazılımlar ve SEO loncaları kuruyorlar. Bizim bu konuda fikrimizi sorarsanız lafı uzatmadan söyleyelim: her şart altında uzak durun. Bu konuda eğer detaylı bilgi almak isterseniz telefon ya da bir kahve eşliğinde konuşmamız daha doğru olacaktır. O yüzden bize tuncbilekreklam.com ya da 4444141 üzerinden randevu alarak ulaşırsanız bu konuda yaşananları ya da yaşanabilecekleri “off the record” konuşabiliriz :)

 

2019 SEO GEREKLİLİKLERİ NELERDİR? 2019’DA SEO YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

Öncelikle her sektör için gerekli olan ihtiyaç tasarımı farklıdır. Yani önce firmanızın kitlesel ve ürünsel / hizmetsel niteliklerini kafanızda doğru kurgulayın. Takipçilerinizin sitenize ulaştığında elde etmek isteği şey nedir? Sitenizi araması için nasıl bir niyete sahip olması gerekiyor? Bunu hiç düşünmüş müydünüz?

 

Mesela takipçileriniz yazılı metin mi görmek ister, grafiklerden – fotoğraflardan mı hoşlanır. Ya da çok gençtirler ve  video olmadan hayatta vakit harcamam mı derler? Bazı takipçi kitleleri için ise ses hala çok önemli. Ses içeriği üretebiliyor musunuz?. Diyelim ki bunların hepsini denetlediniz ve cevap olarak istekleri için tam olarak ürettiniz. Peki, bu içeriklerin sorulara en kısa yoldan ve en net şekilde cevaplar ürettiğinden emin misiniz?

 

Hatta bununla da bitmiyor. Akademik araştırmalara göre internet dünyasında yer alan takipçilerin zevkleri, ilgi alanları ya da teknik seçimleri günlük hayattaki tercihlerine göre % 400 daha hızlı değişiyor. Yani Sürekli yeni moda her konuyu ya da ipucunu değerlendirmelisiniz. Yani bu şu demek her şeyi doğru üretmeye başladınız ama tüketici – takipçi tabanınız değişti ve artık doğru yaptığınız işlerle ilgilenmiyorlar. İşte bakın bu büyük bir problem olurdu. Biz yönetim organizasyon kuramları çalışırken mikro örgüt kuramları içerisinde bu konuyu “semantik dönüşler & tasarımlar” başlığı altında çalışmış ve şunu fark etmiştik ki bu konuda ülkemizde yapılan çalışma sayısı neredeyse koca bir “0”. Yani Yurtdışı kaynakları hem metodolojik hem de güncel başlıklar bulmak adına taramalısınız.  

 

Diğer bir nokta ise genelci mi yoksa özelci mi olacaksınız. Yani genel terimler üzerinden bir SEO evreni mi yaratacaksınız yoksa tek başına bir başlık üzerine gidip enerjinizi ona mı kanalize edeceksiniz? her iki seçenek de denenebilir, her iki seçeneğin de farklı avantajları var ve her iki seçeneğin de farklı riskleri olabilir. Tüketici tercihlerinin debisini, pazar payını ve olası değişim oranlarını demli çayınızı yudumlarken uzaklara dalarak düşünün. Burada hata yapmanın geri dönüşü çok zor olacaktır.

 

“Küçük bir ipucu: SERP (Search Engine Results Page – Arama motoru sonuç sayfası) dönüşlerini kontrol edin; eğer top SERP’ler içerisinde arama dizinleri ya da analiz siteleri başı çekiyorsa hızla başka bir alana kayın. Çünkü vakit de bir nakit ve siz hedefe vardım diyene kadar konular tasını tarağını toplayıp başka bir yere taşınmış olabilir..”

 

İkinci bir nokta ise Google’ın “bile” ötesini düşünme cesareti göstermektir. Bu noktada size ilginç gelebilecek iki önerimiz olacak. Birincisi amazon.com ve ikincisi de Apple SEO eko sistemi (Mesele aplikasyonları, video & müzik hizmetleri). Diyelim ki bir müşteriniz var ve kendisi yoğun şekilde Ios aplikasyonu üretiyor. Bu durumda onun isteği özellikle aplikasyon mağazalarında en üst sırada yer almak olacaktır. Başka faktörler bu noktada devreye giriyor mu? Evet ama diğer yandan bilindik SEO şartları da bu alanda da geçerli mi? Evet; yani başka faktörler var olsa bile o alan içerisinde yapılacak bilindik organik SEO kadar önemli olmayabilir (Biliyorum biraz karışık oldu ama bu böyle anlatılabilir).

 

Ya da müzik üreten bir sanatçı müşteriniz var (mesela ben kendim bizzat öyleyim); müzisyenlerin ihtiyaçları standart SEO ihtiyaçlarının çok ama çok ötesinde fakat bir o kadar da benzer mantık mekanizmalara ve SEO şartnamelerinin uygulanması için uygun. Ben sanatçıysam onlarca farklı platformda aynı anda görünmeliyim (kendi sitem çok nadir durumlar haricinde mutlaka yetersiz kalacaktır). En basitinden benim yapmam gereken Google’ın ötesine geçmek olacaktır. Mesela önce kuzen Youtube ile iyi ilişkiler kurmak, daha sonra belki VEVO içerisinde yer almak, Sonra İnstagram, Itunes, Spotıfy gibi mecralarda ayrı ayrı Seo programları geliştirmek olmalıdır. Kolay mı? Hayır. Para harcamam gerekir mi? Evet. Her şeyi doğru yaparsam sonuç alır mıyım? Müzik iyiyse ve kitle doğru seçildi ise mutlaka evet. Amazon için de onlarca örnek verilebilir. Tek sınır hayalimiz ve müşterilerimizin bizden istediği temel ihtiyaçlarını doğru duymamız.

 

Gelelim üçüncü noktamıza; bana sorarsanız Google bizim geleceğimizin nasıl olacağı ile ilgili bir karar almak üzere ya da o zaman çok yaklaştı. Bence Google AI (yapay zekâ) gelişimini mobile hizmet üretiminden bile daha önemli görüyor ve oraya doğru hareket edecek. Dolayısıyla da yapılandırılmış içerik yönetimi tarihteki en önemli etki konumuna ulaşacak. Eğer siz bugünden verilerinizi doğru tasnif etmez ve yerleştirmezseniz yapay zekâ uygulamaları ne yaptığınızı anlamak için daha yüksek işlemci gücü, zaman ya da elektrik harcamak zorunda kalacak ki bunu istemeyebilir.

 

Peki, bu ne demek? Kısaca ilk sayfada yer almak artık sizin için bir hayal bile olamayabilir. Semantik ve disiplinler arası doygunluğu alanında doğru temsil edebilen içeriklere yönelin. Kullanıcı deneyimi olmadan yapay zekâ da kendisini kullanıcı deneyimi arayan bir varlık statüsünde göreceğinden sizi zamanla ciddiye almayacaktır. Şemalar oluşturmalısınız. Aktif ve pasif arama davranışlarını (metadata ya da yapılandırılmış işaretler – structured markups’ları) hesaba katmalısınız. Amacınız bariz ve bir o kadar da esnek olmalı.

 

Tabi bu ana kadar anlattıklarımız iki günde başarılabilecek şeyler değil. Hatta ve hatta bunları başarmak için bugün insanların sizi hâlihazırda uzman, konusunda analiz geliştirebilen otorite sahibi ve güvenilir bir karakter olarak görmesi gerekiyor. Yani geçen sene Black Seo uygulamaları önerdiyseniz ve bugün bu konulardan bahsetme niyetiniz var ise geçmiş olsun. Öte yandan bu noktada teknik eğitimin (üniversite, master ve hatta doktora) eğitiminin bilgi temellerini (epistemolojiyi) öğretmesi nedeniyle uzun süredir ilk defa iş yapmada alaylı yetişmişleri geçeceğini düşünmekteyim. Çünkü Yapay zekâ artık içerik kalitesini ölçebilecek kadar zekileşmiş durumda. Dolayısıyla yapay zeka, laf olsun diye yazılmış bir yazı ile bir gazetecinin araştırma yaparak ürettiği yazının farkını bilmediğimiz faktörlerin ışığında denetleyebilir durumda.

 

İşin teknik yanına da bakmak lazım. Teknik SEO öğrenimine de yatırım yapmalısınız. Artık siteler daha da hızlı olmalı, Java script, React, Vue, Js, Angular gibi yapılara tekrar göz atın. “PWA” – progressive web apps- diye bir şey çok gelişti, nedir bu şey? ya da ne değildir? bir bakın. Linkler yani bağlar hala çok önemli ve 2020’de de olacak. Bunun yanında on page SEO taktikleri de bir kez yaptım o kendi kendini idare eder diye düşünülmemeli. O çok eskidendi.

 

EK BAŞLIKLAR VE KISA BİR ÖZET

 

*Site içi arama motorunuz ne kadar etkin?

*Peki ya içeriğiniz ortak sorulara ne yüzdede cevap veriyor?

*Dönüşüm süreçleri ne kadar sürüyor? (mesela satın alma işlemi?)

*Sık sık sitenize uğrayan müşterilerin hep aldıkları hizmet orada hazır mı; lojistik ne âlemde?

*Müşteri destek biriminiz çalışmak için istekli mi?  Doğru sorulara ne oranda doyurucu bilgi üretebiliyor?

*Siteniz sesli arama için hazır mı? (olmadığını hepimiz biliyoruz).

*Makineler (ki bundan önce arama motorları) patır patır her şeyimizi öğrenmeye başladı ve bizden daha hızlı öğreniyorlar; bu beni nasıl etkiler diye hiç düşündünüz ya da araştırma yaptınız mı?

 

Son bir öneri: Google snippet’lerinizi test edin. Doğru cevap veremediyseniz ya da yanlış sorular için doğru cevaplar hazırladıysanız bu makalede anlattığımız konuların gerçek hayatta nasıl işlediğini görmek için inanılmaz bir fırsat yaratmış olacaksınız.

 

Bu kadar yazdıktan sonra sanırım bir kahve partisiniz hakkettik.

 

Lütfen sizler de bu makale için önerilerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşınız.

 

Teşekkürler.

 

 

Hazırlayan:

 

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd. Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.