KİDDLE 2019; ÇOCUKLARA ÖZEL ARAMA MOTORU

 

Eğer her inancın ve duruşun yıkıldığı 2019 yılında çocuk yetiştiriyorsanız gerçekten çok zor bir işe gönül koymuşsunuz demektir. Her yanımız bilgisayar ve hatta mobil cihazlar ile doluyken, televizyonlar bile artık bilgisayarlaşmalarını tamamlamaya yakınlaşmışken genç bir beyni ve kalbi korumak gerçekten üzerine düşünülmesi gereken bir ebeveynlik başlığına dönüşmüş demektir.

 

İşte tam bu anda size çocuklarınız için güvenli bir dijital iletişim alanını önermek istiyoruz: KIDDLE!

 

Eğitim sisteminin yapıtaşlarının değişmesi. Ham bilgilerden ziyade sebep sonuç ilişkilerinin ödevlerin ana konusu haline gelmesi çocuklarınız için internet kullanımını zorunlu hale getiriyor. Bir önceki nesilde bilgisayar = oyundu; e öyleyse şu bilgisayarı kapa da dersinle ilgilen bakış açısı çoktan ışığını kaybetti diyebiliriz. Öte yandan internet dünyasında birçok felaketin avını beklediğini de gözlemlemekteyiz. Çocuğunuzun gelişimine olumsuz etki edebilecek oyunlar, yazılar, görüntüler, Chat odaları sadece deep web içerisinde değil sadece bir Google araması uzağında.

 

Kiddle ise Google “custom search” algoritmasını kullanan çeşitli filtreler ile birlikte hizmet vermekte. Bunun avantajı ne derseniz Kiddle sadece güvenilir siteler üzerinden veri ulaşımına izin vermekte yani çocuğunuz bir arama yaptığında karşısına ne çıkacak diye korkmanıza gerek yok. Google custom search algoritması Google’ın temel yaş grubu – ilgi alanı demografilerini kullanan yapıyı kullanmaktadır.

 

Google kullanmak kadar basit bir yapıya sahip olan Kiddle’ın bir diğer avantajı ise çocuklar için özel hazırlanmış sitelere önceliği vermesidir. Diğer bir avantaj ise Kiddle editörlerinin çocuk odaklı listelemeler için öncelik sıralamalarını belirlemeleridir. Yani sizden önce bir profesyonel çıkacak arama sonuçlarını sizin adınıza konulara göre ayırarak denetlemektedir.

 

Sitenin diğer bir avantajı ise 2019 tasarım eğilimleri içerisinde yer alan okunabilme kolaylığı endekslerini de dikkate alıyor olmasıdır. Site doğal olarak Ariel fontunu kullanmaktadır. Buna ek olarak site içerisinde gösterilen arama sonuçlarında büyük görseller tercih edilmektedir. Bence asıl büyük avantaj ise aramalarda kişisel verilerin toplanmıyor oluşudur. Bugün bedava hizmet sunuyorum diyen büyük firmaların hemen hemen hepsi gizlice verilerini toplayarak satmaktadır ya da satmıştır (mesela Facebook).Bu noktada loğlarınızın sadece güvenlik amacıyla 24 saat kayıtlı tutulup sonrada silindiğini belirtmeliyiz.

 

Eğer bir sitenin Kiddle içerisinde yer almasına rağmen çocuklar için zararlı bir içerik taşıdığına kanaat getirirseniz o siteyi Kiddle’a şikâyet de edebiliyorsunuz. Diğer yapıların aksine şikâyet sistemi çok basit ve geri dönüşler çok hızlı. Özellikle bu hız güvenliğin sürekliliği açısından oldukça önemli ve sitenin samimiyetinin göstergesi denebilir.

 

Kiddle’ın domain adresi ise Kiddle.co yani .com değil. Site bunun sebebini “co” uzantısını “children only” – sadece çocuklar için ibaresinin kısaltılmışı olarak açıklıyor. Diğer bir konu ise Google bağı. Hayır, sitenin Google ile hiçbir ticari bağı yok. Sadece Google algoritmasını kullanıyorlar. Öte yandan çocuklar için zararlı bazı figürlerin isimleri doğal olarak banlanmış durumda (mesela cinsel içerik üreten şirketler ya da sanatçıların isimleri)

 

Tabi bu her olmaması gereken arama sonucunun engellenebileceği anlamına gelmiyor. Bize sorarsanız Kiddle belirli oranlarda çocuklarımızı koruyabilir. Fakat bu çok güzel bir başlangıç ve bize sorarsanız bu tip bir dijital güvenlik alanına ulaşmayı Türk çocuklarımız da hak ediyor. İnternet dünyası çok limitsiz ve ülkemizde uygulanan çocukları dijital istismardan koruma metotları oldukça ilkel. Tabi bu noktada işin sadece teknik engelleme ile olamayacağınız; çocukların ancak ve ancak güvenli bir iletişim – aile ortamında daha sağlıklı büyüyebileceğini de unutmamamız gerekiyor.

 

Bir başka nokta ise evde kullanılan internet hattınızda Google Chrome kullanmak ve Google Chrome’unuzu ihtiyaçlarınıza göre optimize etmek. Google bu açıdan bakıldığında oldukça etkili bir yasama – yürütme denetleyicisi haline gelebiliyor. Ama dediğim gibi bu ihtiyaçlar ve şartlar ile de alakalı. Bazen Kiddle çok genç minikler için daha tercih edilebilir olabilme kapasitesine sahip görünüyor.

 

Sitenin 3 yıldır faaliyette olmasına rağmen hala yerel dil desteği olmaması bence yerli yazılımcıların hızla dikkatini çekmeli ve bu anlamlı girişimin Türkçe dil desteğiyle pazara sunulması gerekiyor. Neden olmasın? Çocuklar her zaman doğacak ve ülkemizde olduğu gibi genç neslin nüfusa oranı oldukça yüksek başka pazarlar da bu tip bir yapıyı geliştirecek yerli yatırımcılar için büyük (küresel) bir fırsat yaratabilir.

 

Hazırlayan:

 

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Bloğumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK’nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd. Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.