IOS VE GOOGLE APPS İÇİN 2019 ASO TAKTİKLERİ

 

Öncelikle şunu bir açıklığa kavuşturalım. Çoğumuz adwords ya da SEO kelimelerini duyduk ama ASO kelimesini ve anlamını duymadık değil mi? Doğaldır çünkü bu kelimenin sizin için bir önem ifade etmesi için uygulama üreticisi ya da uygulama ihtiyacı yüksek olan bir işletme / profesyonel olmanız gerekiyor.

 

ASO (Application Store Optimization – Uygulama Marketi Uyumlaması) uygulamalarınızın indirilebileceği büyük uygulama marketlerinde daha yüksek sıralamalar elde etmesi için yapılan çalışmaların bütününü temsil eder. Eğer uygulamalarınız IOS ya da Android satış ağlarında üst sıralara çıkarsa doğal olarak daha fazla indirilir, daha fazla yorum alır, daha fazla geri dönüş aldığınızdan uygulamanızın kullanıcı deneyimini geliştirmek için daha fazla fırsat elde edersiniz ve duruma göre farklı şekillerde gelir elde edebilme şansınız olur. Çoğu uygulama SEO uygulamaları ile benzediğinde ASO uygulamalarına ASS ( App Store SEO – uygulama marketi SEO’su), Mobil uygulama SEO’su ya da uygulama arama motoru uyumlaması da denmektedir.  

 

Genellikle bir firma uygulamasını üretip bir uygulama arama motoruna koyduğu zaman bir anda patlama olması beklenir fakat bu 10.000’de bir olacak bir durumdur. Bu şansı yakalamak için inanılmaz bir şekilde hiç keşfedilmemiş ve çok ama çok ilgi çekici bir konuda olabilecek en mükemmel uygulama deneyimini yaratmış olmanız gereklidir ki bu oldukça zordur.

 

Uygulamanın, uygulama arama motorlarındaki ilk birkaç gününden sonra indirme sayıları beğeni yaratmaz ise ilk yapılan şey hemen reklam vermektir (bir nevi uygulama arama motoru adwords’ü). Tabi batıdan örnek verecek olur ise bir uygulamanın günümüzde 1 kullanıcı tarafından telefona indirilmesinin maliyeti 1 dolar ile 5 dolar arasında rakamlara mal olmaktadır. Ki bu da yetmez çünkü Google Play ya da Itunes içerisinde ilk 25 içine girebilmek için ortalama 40.000 indirmeye ulaşmış olmanız gerekiyor ( paraya bak dediğinizi duyar gibiyim).

 

Tabi bu bile yeterli olmayabilir. Para ödemenize rağmen onlarca saat araştırma yaparak uygulamanızı doğru konumlamalısınız. Hatta bu noktada bir önceki makalemizde yer alan bilgileri, uygulamanızı tasarlarken düşünmüş olmalısınız (SEO NEDİR? 2019 ve ÖTESİ: http://www.tuncbilekreklam.com/haber-seo-nedIr-2019-ve-OtesI-59.html ) .

 

Peki ne yapmalıyız. Öncelikle doğru anahtar kelimelerini araştırmanız çok önemli. Size bizim de kullandığımız başlıca üç uygulamanın linklerini vererek büyük bir kıyak yapmayı planladım. Tabi biz genellikle yabancı kaynaklar kullandığımız için umarım önereceğimiz hizmet sağlayıcılarının İngilizce hizmet vermesi problem olmaz. Buyurunuz efendim:

 

  1. https://www.meatti.com/app-store-keyword-suggestions
  2. https://neilpatel.com/ubersuggest/
  3. http://onelook.com/reverse-dictionary.shtml

 

Bu adreslerden elde edeceğiniz kelimeler mutlaka ama mutlaka uygulamanız ile 1. elden ilgili olmalıdır. Yapılacak en büyük hata popüler olduğu için anahtar kelimeleri kullanmaktır.  Burada size ikinci kıyağımızdan bahsedebiliriz. Burada uygulamanızı yorumlayan kullanıcıların neler söylediğini özetleyen bir servis kullanmayı mutlaka düşünmenizi önereceğiz. Kullanıcı yorumları insanların en çok ihtiyacı olan ya da şikâyet ettiği alanları bize göstermek için tam bir altın madenidir. Aşağıda bulunan uygulamaların diğer bir avantajı ise anahtar kelimelerinizin düzenleme yoğunlukları ve ilgileri haricinde öncelik yapılarını da size sunmalarıdır. Ve işte yapay zekâ kullanarak sizin için bu analizi kolaylaştıran linklerimiz efendim:

 

  1. https://www.meatti.com/
  2. https://appradar.com/
  3. https://prioridata.com/

 

Şimdi isterseniz sırasıyla IOS ve Google platformları için önerilerimize geçelim.

 

Apple 2018 yılında creative sets (yaratıcı set paketini) oluşturdu. Bu sayfaya şu link üzerinden ulaşabilirsiniz: https://developer.apple.com/app-store/product-page/ . Bu sayfada yapmanız gereken tüm çalışmanın her ana başlığı detaylı şekilde anlatılmış durumda. Bir anlamda Apple kendisi için önemli olan başlıkları nazik bir dille (ki genelde ya yapacaksın ya da yapacaksın der) anlatmış durumda. Bu sayfanın bir başka önemi de IOS sürümleri arasındaki farkları belirterek yeni yapıların hangi IOS sürümleri ile – için geliştirildiğini de açıklamış olmasıdır. Bu konuyla ilgili bir diğer sayfa ise aslında bu makalede uzun uzadıya yazı yazmamıza gerek bırakmayan detaylı anlatım sayfası. Buyurunuz efendim:  (İngilizce kaynak linkimiz: https://searchads.apple.com/advanced/help/campaign-management/?cid=sa-us-em-csa-cta-learnmore#creative-sets )

 

Bu linklerde anlatılanları dikkatle okuduktan sonra yapılması gereken şey öncelikle uygulamalarınız için önerilen kelimeleri doğru şekilde meta taglere dönüştürmenizdir. Mesela önemli gördüğünüz anahtar kelimeniz uygulama başlığı içerisinde olur ise Google Play içerisinde direk %10.3 daha fazla klikleme elde edebilmektesiniz ( 2019). Tabi şu da var; Her anahtar kelimeyi de alıp başlıklarınıza yerleştirmemelisiniz. Bu konuda Apple 30 karakter, Google ise 50 karakter sınırı koymaktadır.

 

O zaman akla şu gelebilir: Ne yazmalıyım? Mesela dünya devleri şöyle yapmış:

 

*Google Maps – GPS Navigation

*Amazon – Shopping made easy

*eBay: Buy & Sell – Find Deals

*Pandora – Free Music & Radio

*The Weather Channel: Forecast

 

Başlıklarınızı oluştururken özellikle dikkat etmeniz gereken şey URL dostu karakter seçimleri yapmaya dikkat etmenizdir. Diğer bir nokta ise olası Türkçe karakter kullanımı ya da farklı dillerde farklı sıfat ya da fiiller ile aynı anlama gelen kelimeleri dikkatle değerlendirmektir ( Bu hem iyi olabilir hem de kötü olabilir – hassas bir nokta).

 

Google Play ise biraz daha farklıdır. Mesela kısa açıklama kısmında 80 karakterlik bir açıklama beklerken uzun açıklama kısmında 4000 karakterlik bir açıklamayı uygun bulmaktalar ( klasik Google arama motorum canlansın mantığı). Bu açıklamaların içerisinde ana anahtar kelimenizin 5 defa geçiyor olmasına mutlaka dikkat ediniz. Apple ise bu noktayı önemsememektedir. Onlara göre bu kadar tekrar sadece karakter hakkınızı boşa kullanmanıza yol açacaktır. Hatta Play store “rich format” yapısını da desteklemektedir ama Apple bu tip bir uygulamaya gerek görmemektedir. Apple ise desteklemediği yeteneklere rağmen açıklamanın ilk üç satırında anahtar kelimeleri gerçekten olduklarını samimiyetler yazdığınızı düşünerek yerleştirmenizi istemektedir. Tabi bunun için sosyal deliller, ödüller gibi belirteçler yerleştirmeniz önemlidir (buraya firma adınızı yazmayın; dikkate almıyorlar).

 

Bizim önerimiz her şart altında özendirme yaratmak için yazdığınız yazınızın başarılı uygulama yazıları ile A/B testi sürecine sokmanızdır. Ardından uygulama ikonunuzu olabilecek en iyi tasarım ile yüklemeniz gerek. Araştırmalara göre sadece uygulama ikonunun çekiciliği kliklenme oranını % 560 (evet doğru okudunuz yanlış yazmadık) artırmaktadır. Buna ek olarak uygulamanızın en ilgi çekici ekran görüntülerini de alarak sayfanıza yerleştirmelisiniz. İstatistikler ilgi çeken ekran görüntülerinin indirme oranını %60 oranında artırdığını belirtmektedir. Hatta video yerleşimi yaparsanız harici bir %25 indirme artışını da yakalayabilirsiniz (2019).

 

Diğer bir nokta ise kullanıcı yorumları ve notlarıdır. 4 Yıldızın üzerinde beğeni alan uygulamalar 2 yıldız alan uygulamalara göre %540 (evet gene yanlış okumadınız) daha fazla indirilmektedir. Size 5 yıldız veren kullanıcılar sizin promotörlerinizdir ve onları bularak onlara yeni faydalar yaratmak için bol çaba harcamalısınız. Onlara mutlaka cevap vermelisiniz. Hatta özel uygulama içerikleri için onlara önerilerde bulunmalısınız. Bu kısım özellikle uygulama halkla ilişkilerine girmektedir ve kendi uzmanlarına ihtiyaç duyar (Alın size yeni bir meslek başlığı).

 

IOS uygulamaları 150 MB’ı ve Google uygulamaları 100 MB yükleme dosyası boyutunu geçmemelidir. Ortalama güncelleme süresi ise genellikle 30 ila 45 günü işaret etmektedir. Daha sık güncellemeler kullanıcılar tarafından yorucu bulunabilmektedir. Diğer bir noktamız ise uygulamanızın dil desteğidir. Eğer dil desteği konusunda başarılı olur iseniz Türkçe ve İngilizce dışında her bir dil size büyük bir tüketici tabanına doğrudan ulaşma fırsatı verecektir. Tabi her pazar için ayrı bir durum değerlendirmesi gerek; bunu lütfen dikkate alınız (mesela en başarılı olabileceğim Pazar hangisi? Rusya? Çin? Brezilya?).

 

Son olarak isterseniz Google ve Apple’ı teknik anlamda karşılaştıralım:

  1. Google meta verilerinizi ön değerlendirmeye almaz – doğrudan kabul eder; Apple ise değerlendirmeye alır.
  2. Google içerisinde açıklamanızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Apple’da ise ancak yeni IOS sürümü geldiğinde değişiklik yapabilirsiniz.
  3. Sosyal mekanizmalarınız ve harici linkleriniz Google’da sıralamanızı etkiler. Apple ise bunu dikkate almaz (çünkü kendini bizce öyle olsalar da arama motoru olarak görmemekteler).

 

Sizlerin deneyimleri bizim için çok önemli. Tecrübelerinizi bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz!

 

Hoşçakalın :)

 

Hazırlayan:

 

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd. Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.