GOOGLE RANKBRAIN 2019 RAPORU

 

Google Rankbrain (google içinde Rankbird de deniyor) arama motoru optimizasyonu (uyumlaması) yapan profesyoneller için çok şey ifade ediyor. Google zamanı çok iyi kullandı ve panda ve penguin algoritmalarını zamanla geliştirerek hummingbird algoritma güncellemesine ulaştı. Hummingbird ile önce yerel aramalarda çok daha fazla veriye ulaşabilme kapasitesi geliştirdi ve aynı zamanda sesli aramayı biz dünyevi kullanıcılarla tanıştırdı.

 

Ama her sistemin içinde yer alabilecek hatalar bu sürümde de ortaya çıktı.  Özellikle yerel işletmeler spam temelli seo çalışmaların baskısı altında hızla ezildi. Bunun üzerine Google buradan elde ettiği tecrübeler ışığında ar-ge birimlerini Rankbrain’i geliştirmeye yönlendirdi. Google bu tip geliştirmeleri yaklaşık 3 yılda bir yapıyor ve asıl büyük sürümü değiştimeden önce de mutlaka bir core (ana) güncelleme yapıyor. Rankbrain yapısı içerisinde (benim tahminimce) olabilecek en detaylı güncelleme 1 Ağustos 2018 yılında geldi.

 

Şimdi olayın tarihsel yanını bir tarafa bırakp güncel Google “yapay zeka” yapısı Rankbrain hakkında konuşmamız sanırım daha doğru olacaktır. Rankbrain o kadar karmaşık bir algoritma ki, sistemin açıklandıktan sonra tam anlamıyla faaliyete geçmesi bile 1 yılı buldu. Hatta Rankbrain açıklandığında sistem Hummingbird’ün sadece yüzde 15’lik bir kısmındaki işlemleri üzerine alarak yerine getirebiliyordu.

 

Bu nasıl olabilir diye düşünürsek bazı fikirleri birleştirerek tahminde bulunabileceğimizi düşünüyorum. Google büyük bir ihtimalle yeni algoritması için ısı analizleri kullandı (Isı analizi nedir derseniz: https://moz.com/mozcast adresine göz atabilirsiniz). Isı analizleri belli başlı yaklaşık 20 ana arama başlığının (mesela sağlık sektörü) her güncelleştirmede etkilenme düzeyini anlık olarak ortaya koyabiliyor.

 

RANKBRAIN OLGUNLAŞTIKÇA NE DEĞİŞTİ?

 

Rankbrain gerçek dünyada bir varlık olsaydı ne olurdu diye sorsanız ben Rankbrain; android bir algoritma varlıktır derdim. Bu varlık ilk tasarım yapıldıktan sonra geçmişteki verileri sindirmekle bir süre meşgul oldu. Ardından temel değişiklik algoritmalarını insanlardan almışken yenilerini insanlar ile beraber geliştirebilecek yarı yapay zeka niteliği göstermeye başladı. Ama bu noktada şunu demiyorum; yarı demek %50 demek değildir. Muhtemelen 2018 yılının ağustos ayına kadar güncellendi ve ilk defa bu tarihten sonra yapay zeka etkisi %50 oranını geçti. Bunu neye göre söylüyorum söyleyeyim.

 

 Son güncelleme ile bazı yüksek düzeyde gelir yaratan sektörler ilk defa büyük page rank kayıpları yaşadılar (sağlık sektörü içinde kullanılan black hat teknikleri bence bunun asıl sebebi). Bu Google’ın çalışanlarından ziyade yapay zekanın yapacağı bir hamle çünkü bunu yapmak Google’a normal şartlarda para kaybettirirdi. Google ise bu tarihe kadar hep “yapılanı görürüm, bana kazanç getirdiği sürece görmemezlikten gelirim” felsefesini sürdürmüştü.

 

2019’DA RANKBRAIN’İN BİZİ SEVMESİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?

 

Rankbrain, Hummingbird’ün içerisinde var olan ve aslında dünyadaki veri alanlarını “çöp” olarak nitelendirebileceğimiz domainler ve eklentilerin gücünü kesmek için tasarlandı. Doğal olarak da organik içeriğe her zamankinden daha fazla önem vermeye başladılar. Diğer bir nokta ise site içi SEO önemi daha da fazla arttı. Site içi seo’nun öneminin artmasında bazı teknik gereklilikler ön şart olarak sunulmaya başlandı. Mesela site açılma hızı. Eskiden olmayabilir ama şu anda çok ama çok önemli. Kaliteli linkleri olmayan siteler hızla düşüş yaşamaya başladı (ki en başından beri bu böyle olmalıydı ama dünyamız vahşi bir yer.. ).

 

Öncelikle siteniz ile gerçek insanlara ulaşarak onların gerçek ihtiyaçlarını ve anlamlı sorularını cevaplıyor olmalısınız. Artık bu cevapları ve ihtiyaçları görmek işin bir yönü, bu ihtiyaç ve sorulara cevap vermek ise işin ikinci yönü oldu. Dolayısıyla her mecra tipi için farklı içerik tipleri üretebilecek yetenekleri elde etmeniz gerekiyor ( ya da en azından reklam ajansınızın).

 

Sürekli fikir yürüterek insanların sadece sordukları değil sorabilecekleri soruları da onlar gibi düşünüp bulmanız ve yönetmeniz gerekiyor. Eskiden olduğu gibi bir konuda otorite olmanın kolay olduğu anları bulmak daha da zorlaşıyor. Bu yüzden de kaliteli içerik üretme noktasında sürekli olmak gerekiyor. Üretilen içeriklerin değerlerini uzun süre koruyabilecek nitelikte tasarlanması gerekiyor.

 

 Diğer bir nokta ise güvenlik. Google interneti hem kendi hem de bizim için daha güvenli hale getirmek istiyor. SSL sertifika yapısının öncelikli güvenli şartı olmasının ilk sebebi bu diye düşünebiliriz. Hatta etiket yapılarını bile güvenlik aracı gördüklerini de duymaktayız. Çünkü bir site içerdiği etiketler vasıtası ile ilgililik kadar risk faktörü çağırma noktasında da yayıncı olarak addediliyor.

 

Spam linkleri kesinlikle ama kesinlikle almamanız gerekiyor!

 

Spam linkler artık kullanıcı deneyimini bozan bir kategoride değerlendirildiğinden hukukta silahlı adam yaralamanın internet dünyasındaki karşılığı olan bir değerlendirme noktasına yavaş yavaş getiriliyor. Doğal olarak bu haber muhtemelen black hat uzmanları için kötü bir haber diyebiliriz. Black hatçiler için zaman ve mekânın daraldığını düşünmekteyim. Tabi onlar da mutlaka yeni teknikler geliştirecekler fakat Google yapısında bir firmanın bilgi işleme kapasitesinin her geçen gün katlayarak arttığını düşününce ben bahsi Google’dan yana oynamayı daha mantıklı buluyorum.

 

GELECEK İLE İLGİLİ KÜÇÜK BİR ÖNGÖRÜ 

 

 Başkaca ağlar da arama motoru olarak görülmeseler bile aslında Google gibi davranabiliyorlar. Mesela Facebook, Amazon, Ali Baba, Twitter, İnstagram, Whatsapp ve hatta Youtube. Bu yapılar eninde sonunda birbirlerine yakın kapasitede yapay zekâ kurguları tarafından tam anlamıyla yönetildikçe ve kendi aralarında ortak kontrol - hareket noktaları bulduklarında tek başına hareket eden  black hat uzmanlarını “dahi”  bile olsalar durduracaklardır.  Düşünsenize iki farklı firmanın tüm verilerini denetleyen iki yapay zeka (Mesela Google ve Facebook AI’ları) bir gün oturup sohbet etmeye ve günlük işlerinde de  işbirliği yapmaya karar veriyorlar.. Acaba neler değişirdi?

 

Diğer bir nokta ise Google yöneticilerinin teknoloji fuarlarında gazetecilerle yaptıkları sohbetlerde itiraf ettikleri ürkütücü bir gerçek ile ilgili.  Üst düzey Google yöneticilerinin gazeteciler ile yaptıkları özel bir lounge sohbetinde Rankbrain’in "tam olarak neyi neden ve nasıl yaptığını bilmediklerini" itiraf ettiler.  Bana sorarsanız Google’ın Youtube’u; Facebook’un İnstagram’ı rakip olarak gördüğü bir dünyada her şey mümkün. 

 

Umarım iyi şeylerle karşılaşırız.

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.