GOOGLE GENİŞLETİLMİŞ METİN REKLAMLARI YENİDEN GÜNCELLENDİ (2019)

 

Google genişletilmiş metin reklamlarını ilk kez 2016 yılında güncelleyerek mobil ve masaüstü sistemleri için ortak bir verimlilik alanı yaratmaya çalışmıştı. Bu hareketin bir başka sebebi de firma hizmet tanımlarında çok fazla başlık bulunduran bazı sektörlerin tanıtımlarını kısaltmak amacı ile kelime akrobasisi yapma zorunluluklarını azaltmaktı. İlk güncellemede reklam metin alanları %50 büyüdü ve yeni fırsatlar hem reklam verenler, hem SEO & adwords uzmanları hem de Google için hayata geçmiş oldu.

 

Bu değişimin ardından tıklanma oranları (Click Through Rates - CTR) aynı gün %20 artış sağladı. Kısaca bu tip değişim ihtiyacı vardı ve Google bu ihtiyacı doğru yönetti. Fakat gelin görün ki iki sene içerisinde günlük hayatta ve ofislerimizde kullandığımız teknolojide büyük değişimler gerçekleştir. Daha büyük telefonlar, çoklu işlemci desteğini yüksek çekirdek hızı – ram desteğiyle çocuk oyuncağına çeviren tabletler, laptoplar ve dev ekranlı masaüstü bilgisayarlar artık hayatın bir parçası haline geldi.

 

Diğer yandan bu gelişme ile ilişikli olarak artık daha fazla ve detaylı aramalar yaparak anında çok net cevaplar almak istemeye başladık. Hatta Twitter bile ünlü 140 karakter takıntısından vazgeçti. Sektör içerisindeki satın almalar ile farklı hizmetlerin yeni sahiplerinin standart algoritmasına uyumu ve gösterimi için daha büyük görsel alanlara ihtiyaç duyulmaya başladı.

 

Dolayısıyla da 2019 yılına ulaştığımızda Google yeni bir karar aldı ve metin ekranlarını bir kez daha büyütmeye karar verdi! Bu büyümede eklenen iki kısım oldu. Bunlar ekstra bir başlık (2. Bir başlık olarak düşünülebilir) ve standart metin alanına eklenen yeni bir harici metin alanı.

 

PEKİ, ADWORDS REKLAMLARINIZDA NELER DEĞİŞTİ?

 

Bu güncellemede gelen eklentiler yani özellikle geniş metin alanları özellikle rakiplerinden farklı sunumlar hazırlamak isteyen reklam sahipleri için biçilmiş kaftan. Düşünsenize sektörünüzün özellikle kullanılan 3 kelime bütünü var ve reklam veren 100 tane firma sürekli bu üç kelime bütününü küçücük bir alana yazarak (kendi ödediğiniz paraya rağmen) diğer firmalardan kendini ayrıştırmaya – özelleştirmeye çalışıyor. Bu durum hem mekanik hem de sürüm maliyetleri düşünüldüğünde Google’dan hizmet alan firmalar için hiç hoş değildi (Bir başka yazımızda SERP ( Search Engine Results Page) nedir? Ne işe yarar ondan bahsetmemiz gerek şimdi onu fark ettim).

 

Artık başlıklarınızda 3 bloklu 30 karakter kullanabilirsiniz. Ki bu eskiden sadece 2 tane idi. Buna ek olarak artık ikinci bir ilan tasvir alanınız var ve bu alan eskisi gibi 80 değil 90 karakterlik detay yazımına izin veriyor. Sonuç olarak eskisine göre iki kat büyük ilanlar tasarlayabilmenize olanak sağlamakta (toplamda 300 karakter).

 

PEKİ, YA ESKİ ADWORDS İLANLARIMIZ NE OLACAK? İLANLARIMIZ KAYIP MI OLACAK?

 

Tabi ki hayır 

 

Çalışmaya alıştığınız metinleriniz ve ilan kampanyalarınız yayınlanmaya devam edecek. Google eski formatındaki bütün yapıları desteklemeye devam edecek çünkü bir eski yapıda devam etme noktasında (kastettiğin basit kelimeler e tanımlar ile ilanları yönetmeye devam etme alışkanlığı) hareket etmeyi isteyen çok fazla şirket hala bulunmakta. Ama şöyle bir durum da var; Google sizi serbest bırakıyor olsa bile rakipleriniz bu yeni geniş alanları daha etkin kullanmaya başlayacak ve rekabet sadece ödenen para değil; doğru tanımlanmış – tasarlanmış ilanlar üzerinden de gelişecek.

 

Bize sorarsanız hızlı bir şekilde bu formata geçmek ve eski kampanyaları güncellemek en akıllıca iş olacaktır. Çünkü yapılan değişiklik gayet akla uygun, görenlerin neden bu böyle diyemeyeceği olgun bir mantık altyapısına sahip.

 

2. KEZ GÜNCELLENEN SİSTEM NASIL PERFORMANS GÖSTERİYOR?

 

Google’ın ilk açıklamalarına göre büyük metinlere sahip ilanlar kısa metinli ilanlara nazaran %15 civarında daha fazla klikleniyor. Bu rakam 2016 güncellemesi ile elde edilen sonuçlar ile de gayet uyumlu görünüyor. Tabi bu oran mutlaka değişecektir. Çünkü birçok adwords profesyoneli yeni ilanlar yaratarak deney ilanları hazırlamaya başladılar.

 

Haberi aldığımız ilk gün kendi ilanlarımızı da deneme kapsamında geliştirdik ve şunu söyleyebiliriz ki farklı rekabet alanlarında hissedilir bir artış elde ettik. Optimizasyon yapılarının henüz adwords yöneticileri tarafından denenmiyor oluşu da bizim yaşadığımız yoğun artışın (biz %15 ile karşılaştırılamayacak oranda büyük bir artış elde ettik) sebebi olabilir. A – B testleri yapmanızı ya da reklam ajansınıza / adwords uzmanınıza A-B testlerini ihmal etmemeleri konusunda öneride bulunmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

ARAMALARINIZDA 3 BAŞLIK VE 2 TANITIM ALANI SÜREKLİ GÖRÜNECEK Mİ?

 

Hayır! Burada ince nokta kullandığınız telefon – tablet – bilgisayar ekran alanınızın 300 karakteri destekleyip desteklememesi ile alakalı olacak. Öte yandan birinci ve ikinci başlıklarınız ile final tanımlarınız, şu anda da olduğu üzere mutlaka görünecektir. Doğal olarak burada dikkat etmeniz gereken nokta ilanlarınızın 2 başlık ve 1 tanımlama metin aralığında mükemmel görünmesi için ekstra çaba sarf etmeye devam etmektir. Kritik bilgiler mutlaka ama mutlaka öncelikle bu alan içerisinde bulunmalıdır.

 

ETKİLEŞİMLİ REKLAM ARAMALARI İLE GENİŞLETİLMİŞ METİN REKLAMLARI ARASINDA NASIL BİR FARK OLACAK?

 

Google kaynağından sürekli güçlü su debisi fışkıran bir nehir gibi.  Yaptıkları yeni açıklamada etkileşimli reklam aramalarının beta sürümünü yakında kullanıma sunacaklarını belirttiler.  Bu beta sürüm niteliklerinin genişletilmiş metin reklamları ile aynı özelliklere sahip olacağı söylenmekte. Farkın ise etkileşimli reklam arama sonuçlarının 15 farklı başlığı, 4 farklı tanımı birleştirerek SERP içerisinde 43,680 farklı reklam per mutasyonu yaratması olacak. Bize sorarsanız bu yapı adwords dünyasında yeni bir coğrafi keşif kadar etki yaratabilir (Tabi reklam tasarımına vakit ayırır, detaylarda boğulur, çabuk pes etmezseniz..).

 

İşin bir başka yönü ise şüpheci marka temsilcilerinin uykusunu kaçırabilir. Çünkü bu tip bir Per mutasyon alanı kurumsal bir firmanın “mesajımız nerelere hangi şartlar altında ulaşıyor? kaygısını tetikleyebilir. Bu yüzden kurumsal firmanızın bulunduğu sektör ve tüketici ihtiyaçlarının ayrıca değerlendirilmesi gerekiyor. Tahminimiz bu konuda farklı eklentilerin beta testleri ardından profesyonel kullanıcılar için hazırlanacağı yönünde.

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.