DOMAİN NEDİR? NASIL KULLANILMALIDIR?

 

Domain yani alan adı; kısaca sizin internet üzerindeki ev adresinizdir. Rakam ya da harfler vasıtası ile temsil edilebilir. Eğer internet üzerinden bir işlem gerçekleştirmek istiyorsanız bir alan adınızın bulunması gerekmektedir. Yani alan adı bir anlamda evinizin dijital ortamdaki sanal binasıdır. IP adresi olarak sıklıkla duyduğunuz rakam bütün ise evinizin kapı numarası olarak düşünülebilir. Çok ama eskiden (yıllardan geçen yıl) ip üzerinden direk giriş yapılan sitelerin varolduğunu ama bu sistemin artık neredeyse unutulmaya yüz tuttuğunu da hatırlatmalıyız.

 

Hosting ise bu binanın bulunduğu semt, ana yollara uzaklığı, ulaşım hızı, altyapı zenginliği gibi gerçek hayatta karşılaştığımız ihtiyaçlarımızı tasvir edebilecek barındırma hizmetlerine verilen addır. Yani bugün bir işlem yapabilmek adına bir alan adınız, bi ip adresiniz ve bir adet hosting hizmeti sağlayıcınız bulunmalıdır. Hoş konumuz domain yapısı fakat doğru domain kadar doğru hosting seçmenin ve kullanmanın da ileri düzeyde önemli olduğunu belirtmeliyiz (Doğal oalrak bu başka bir hikaye..)

 

Ülkemizde internet ile bağlarını güçlendirmek isteyen her birey ya da şirket alan adı alırken farklı alan adlarının işlemlerini ne derecede etkileyebileceğini bilmemektedir. Aslında satın alınan her domain adresi ticari kuruluşunuzun kimliği olacaktır. Bu kimlikler bazı profesyonel firmalar tarafından topluca alınarak asıl ihtiyaç sahiplerine büyük meblağlar karşılığında satılabilmektedir. Eğer ilerleyen dönemlerde sitenizin arama motorlarında hızla ilk sayfada yer almasını istiyorsanız mutlaka ama mutlaka nokta atışı bir alan adı (jenerik domain) elde etmenizde fayda vardır.

 

Öncelikle alan adınız akılda kalıcı olmalıdır. Çok uzun ya da hatırlaması zor, telaffuzu zor bir seçim yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu noktada şirket için fikir alışverişi yapmak, dostlara danışmak ve hatta web yazılım – seo şirketinizdeki uzmanlara danışmak en mantıklı süreç yönetimi davranışı oalcaktır. Asla acele etmemelisiniz. Bulduğunuz domain mutlaka teknik olarak ve görünüş olarak içinize sinmelidir.

 

Diğer bir nokta ise Türkçe karakterlerin domain içerisinde kullanımıdır. Türkçe’nin içerisinde bulunan ş,ğ,ı,ç,ö,ü gibi yabancı dilde kabul edilmeyen karakterler artık alan adları içerisinde kullanılabilmektedir. Tabi doğal Türkçe karakterli alan adlarını açmak isteyen bireylerin bilgisayarlarında Windows – Linux ya da Ios Türkçe dil desteğinin yüklenmiş olması şartı vardır.  Fakat şunu da belirtmeliyiz ki her mail sistemi şu anda Türkçe karakter desteği sunmamaktadır. Dolayısıyla bu tip bir seçim için düşünceniz var ise mail sisteminizin olası Türkçe karakter kullanabilme kapasitesini denetlemelisiniz.

 

YENİ ALAN ADI UZANTILARINI ALMAK YA DA ALMAMAK?

 

ICANN;2015 civarında herkesin sıklıkla kullandığı .com, .net ya da . org gibi alan adı uzantılarının iç trafiği ve değişen – çeşitlenen ihtiyaçlar sebebiyle yeni alan adlarını internet dünyasına kazandırmak amacıyla çalışmaya başladı ve bugün için onlarca farklı nur topu gibi yeni alan adı uzantılarımız oluştu.

 

Tabi bu aşamada biz internet sitesi yapan, ardından bu setelerin seo ve sem işlerini de düzenleyen şirketler şu soruyu sormaya başladı. Arama motorları yeni uzantılara ne kadar önem atfedecek? (mesela .istanbul uzantısı ile .com arasında bir ağırlık farkı olur mu?).Bu yeni uzantılardan alsak, yarın seo çalışmalarını ilerlettiğimizde ne kadar performans alırız?

 

Evet Google bu haklı sorulara cevap verdi ve diğer arama motorlarının yöneticileri de  benzer şekilde mantık yürütüleceğini farklı platformlarda paylaştılar. Efendim kısaca yeni alan adı uzantıları arama motorları için bir fark yaratmayacak. Hatta yerel uzantılı alan adı uzantıları da değer anlamında diğerleri ile fark içermeyecek (mesela .İstanbul). Yani yeni alan adlarının tamamı jenerik & üst seviye alan adı uzantıları olarak görülüyor. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ise uluslararası iş yapan site ya da şirketlerin yerel sürümlü siteler geliştirirken standart olarak çok bölgeli veya çok dilli siteler için yaptıkları ayarları dikkatlice denetlemeleri olacak.

 

(detaylı yorumları görmek isteyenler için linkimiz: https://webmasters.googleblog.com/2015/07/googles-handling-of-new-top-level.html )

 

Bu bir anlamda şu demek. Sen seo yaparken alan adı sadece kumsalda bulunan kum tanelerinden bir tanesidir. Sen alan adı uzantın ne olursa olsun öncelikle iç seo yaparak başlamalı, ardından da dış seo için güncel metodları takip etmelisin. Yani Google diyor ki alan adı benim için değil sizin için önemlidir. Biz formatımıza uygun her ip ve hosting altyapısını temelde eşit görüyoruz ve kimseye torpil yapmıyoruz.

 

Tabi şunu da unutmamak lazım. Mesela siz Kanada’da yaşıyorsunuz ve .ca alan adı uzantılı bir site kullanıyorsunuz. Fakat ulaşmak istediğiniz kitle Türkiye’de. Bu durumda ne yapmalıyım? Öncelikle webmaster tools içerisinde hedeflenen ülkeyi Türkiye olarak seçmelisiniz. Eğer kullandığınız yapı buna izin vermiyor ise meta taglerinizi mutlaka konunuzla alakalı meta tagleri seçerek geliştirmelisiniz.

 

GELECEKTE BİZİ NELER BEKLİYOR?

 

Öncelikle biz yeni alan adlarının çıkmasını canı gönülden desteklemekteyiz. Bunun sebebi ise çok basit. Yeni alan adları özel ilgi – ihtiyaç gruplarını desteklemek noktasında oldukça etkili olacaktır. Diğer bir nokta ise alan adı toplayan firmaların eski alan uzantılarında neredeyse bütün alan adlarını toplamış ya da topluyor oluşu. Yeni alan adlarını toplamaları çok daha zor ya da zaman alacaktır. Bu iki avantaj yıllardır .com uzantısının kanayan yarası olduğundan biz de artık .com ’un bizi salmasını hep istemiştik 

 

Öte yandan belirli ölçeğin üzerindeki firmalar kendi alan adı uzantılarını kullanma şansına erişebilirler. Mesela .nike ya da .cocacola alan adı uzantıları varken bu firmalar .com adreslerinden zamanla vazgeçebilirler ya da bu uzantıları da  yeni “sunu” – "gelir" modelleri oalrak görüp hizmet çeşitliliklerinde bulundurabilirler. Tabi bu geçiş sürecinin her bir alan adı uzantısı için 5 yıl kadar süre isteyebileceğinden bahsediliyor. Bunun sebebi basit: İnsan sosyal bir hayvandır ve insanlar doğal olarak daha rahat kabul gören konfor alanlarında kalmayı daha güvenli buluyorlar. Kısaca gün bugün. Siz kimseyi beklemeyin ve hemen harekete geçiniz.

 

Bir soru: .com ya da .net haricinde hangi farklı alan adlarını kullanmaya başladınız ya da kullanmayı düşünüyorsunuz?. Yeni alan adlarını kullanmanın size ne tür bir fayda yaratacağını düşünüyorsunuz? 

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.