2019 SEO TERİMLERİ REHBERİ

 

SEO konusunda konuştuğumuzda bazı anlatımlarımızın cümle içinde geçen teknik kelimeler dolayısı ile anlaşılmadığını fark ettim. Özellikle böyle teknik bir konuda Türkçe kelime üretememiş olmamız, bütün terimleri İngilizce üzerinden çeviri yapmamızı zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla bu işe eğilelim ve 2019 yılı için güncel ve minik bir SEO sözlüğü hazırlayalım istedim.

 

Lafı uzatmadan en temel noktadan başlayalım :)

 

- Domain: Türkçesi Alan Adıdır. Şirket adınız ya da isminiz olabilir. Bu isim sizin internet sitenizin sanal dünyadaki adı ve adresidir. Örnek: www.tuncbilekreklam.com ya da www.tuncbilekreklam.com.tr

- Hosting: Türkçesi İnternet sitesi barındırma hizmetidir. İnternet sitenizin, hardware, enerji ve hız bakımından tutarlı bir alana yerleştirilmiş bir bilgisayarda bulundurulmasıdır. Örnek: www.netinternet.com.tr

- IP (İnternet Protocol): İnternet dünyasındaki sanal kapı numaranız olarak tasvir edebiliriz. Bu numarayı ayrıca bir müdahale olmaz ise siz değil internet servis sağlayıcınız belirler. Bu numara üzerinden karşılıklı numaralar kendi aralarında veri alışverişi gerçekleştirirler.

- Server: Türkçesi sunucudur. Genellikle oldukça güçlü donanıma sahip ama sadece kullanım izni olanların iç yapısına girerek işlem yapabildiği veri barındırma bilgisayarıdır. İyi server = az başağrısı.

- Virtual Hosting: Türkçesi sanal suncudur. Barındırma bilgisayarınızın yazılım üzerinden bölümlere ayrılarak her bir bölümün başka bir işlev için kullanılmasıdır. Mesela bir sunucu sanal bölümlere ayrılarak bu bölümler kiralanabilir. Kendi içerisinde farklı teknoloji seviyeleri vardır. Örnek: VDS ve VPS.

- Virtual Private Server: Türkçesi paylaşımlı Sunucudur. Kaynak kullanımları (İşlemci, Anlık hafıza ve SSD) gibi parçalar ortak şekilde kullanılır. Üst düzey performans almak için önermediğimiz bir yapıdır.

- Virtual Dedicated Server: Türkçesi Paylaşımsız sanal sunucudur. Kaynak bileşenlerini oluşturan bütün teknik donanımlar kullanıcılar tarafından birbirinden bağımsız olacak şekilde bölüşülürler. Severiz, zaman zaman kullanırız.

- URL: Formatlı karakter dizgi bütünüdür. Mesela www.tuncbilekreklam.com/blog

- COLONIAL URL: Web sitenizin kopya olabilecek sayfalarının ayrımı için hazırlanan bir koddur. Çok insan bilmese de sitemaps (site haritası) sonrası en önemli seo başlıklarından bir tanesidir. Botlar sitenize geldiğinde bu kodları dikkate alır.

- Backlink: Türkçesi başka bir siteye referans olduğunuzu da belirten bir bağlantı tipidir. SEO için sıklıkla dikkate alınır. Hatta aşağıda açıklayacağımız bir başka terim olan “black hat seo” uzmanları için biçilmiş kaftandır.

- Broken Link: Türkçesi kırık izdir (link). Eğer sitenizde geçmişte varolmuş ama bugün olmayan bir URL kast edilmektedir. SEO uzmanları kırık link temizleme konusunda dikkatli olmalıdırlar.

- PAGERANK (PR): Eskiden çok tutulan fakat artık Google’ın öncelik olarak görmediği site değersel kataloglama sistemidir. Siteler 10 üzerinden notlanır ve buna göre backlink gibi başlıklarda otorite kazanır ya da kazandırırdı.

- TRUSTRANK: Türkçesi güven sıralamasıdır. Trustrank hem teknik hem de içerik anlamında web sitelerini güvenilirlik testine sokar ve onları notlandırırdı. Google haricinde de dikkate almakta fayda görmekteyiz.

- DOMAIN AUTHORITY: Türkçesi Alan adı Otorite Puanıdır. Eğer siteniz kaliteli linklere sahipse 100 üzerinden oldukça yüksek otlar alırsınız. Eğer siteniz vasat ya da illegal – alakasız linkler alır ise (ve yakalanırsanız) alan adı otorite puanınız düşer.

- PAGE AUTHORITY: Türkçesi sayfa otorite puanıdır. Geliştiricisi MOZ’dur ( https://moz.com ). İnternet sitenizin verdiği izlerin kalite puanlamasının 100 rakamı üzerinden değerlendirilerek hanenize yazılmasıdır. Özgün içerik işte bu yüzden her daim değerlidir.

- TRUST FLOW: Türkçesi güvenlik skorudur. https://majestic.com/ tarafından geliştirilmiştir. Bu sefer de internet sitenizin aldığı izlerin kalite puanını hesaplamaya yarayan sistemdir.

- REALLY SİMLE SYNDICATION (RSS): Basit içerik bağ şemsiyesi olarak düşünülebilir. Bir web siteniz var ve onun hakkında sürekli yenilikleri görmek isterseniz bu butona klikleyerek o sayfa ile ilgili her bildirimi ekranınız ya da mailinizde görebilirsiniz.

- SPAM: Türkçesi yığın mesajdır. Genellikle internet sitelerine saldırmak ya da legal olmayan yollardan reklam yapmak amacı ile aynı anda toplu şekilde gönderilen iletilerin genel adıdır.

- UNIQUE VISITOR: Tekil ve özgün ziyaretçi demektir. Bir ip altından belirli bir zaman diliminde sitenize uğrayan tekil ziyaretçi sayısını ifade eder.

- ANCHOR TEXT: Türkçesi çapa metindir. Bir yazı ya da metin içerisine yerleştirilen kiklenebilir izleri temsil eder. Üzerlerine mouse vasıtasıyla gelip klikleyebilir ve kast edilen bir bağlantıya doğru yönlenebilirsiniz.

- KEYWORD DENSITY: Türkçesi anahtar kelime yoğunluğudur. Her internet sayfasında bulunan anahtar kelimelerin kullanılma yoğunluğunu temsil eder. Seçilen kelimeler üzerinde odak yaratmak üzere kullanılırlar.

- ROBOT TXT: Her arama motorunun kendi bot yapısı vardır ve bu botlar her internet sayfasına uğradıklarında belirli bir araştırma ölçeğine göre hareket ederler. Kısaca botlar için site tarama haritası olarak açıklanabilir.

- SİTEMAP: Türkçesi site haritasıdır. Robot TXT için sitenin hazırladığı dolaşım planıdır.

- DESCRIPTION: Arama motorları için çalışan botların internet sitelerini tanıtmak için referans aldığı ve genellikle 120 ila 160 kelime arasında sınırlandırılan kısa tanıtım yazılarıdır.

- DMOZ: dünyanın en büyük dizinidir. Eski abiler ayrı bir saygı duyar. İçeriğinizin kümelendirilerek daha rahat değerlendirilmesini sağlar. https://dmoztools.net

- ALEXA: Dünyadaki bütün internet sitelerinin trafik yoğunluğunu ve etkileşimini birleştirerek onları sıralayan bir servistir. Chrome uygulaması her bilgisayarda olmalıdır. Çok şart mıdır? Bizce hayır. Peki kullanmaktan zarar görür müyüz? Gene hayır. İz: https://www.alexa.com/

- ON PAGE & OFF PAGE SEO: on page sayfanın içerisinde gerçekleştirilen, Off page ise sitenin dışında yapılan SEO çalışmalarını temsil eder. Her ikisi de çok değerlidir ve bu kısa sözlük içerisinde anlatılamayacak kadar çok detaya sahiptirler.

- INDEX: Türkçesi istatistiksel gösterimdir. Web sitelerinin içeriğinizi görüntülemeye başlaması için arama motorları tarafından gelinip içeriğinizin denetlenmesi ve kabul edilerek gösterilmeye başlamasını sağlar.

- SEARCH ENGINE FRIENDLY (SEF): Arama motoru botları geldiğinde onlara yardımcı olabilecek düzenlemelerin, arama motoru önerileri dikkate alınarak hazırlanmasıdır. SEO uzmanınızın teknik bilgisini ve çalışma istek düzeyini de gösterir.

- META TAG: Epistemolojik olarak sayfalarınızda bulunan anahtar kelimelerinizin anlam bütünlüğünü dikkate aldıran kelime sıralamanız.

- HEADING TAGS: İsmini HTML yazılım dilinden alır ve başlık anlamına gelir. H1, H2, H3; H4, H5 ve H6 etiketlerini kullanırlar.

- NOFOLLOW & DOFOLLOW: İlki sitenizden verilen izlerin algoritma hesaplarında kullanılmamasını belirtir. İkincisi ise tam tersi hesaplanmasını sağlar.

- REDIRECT: Yönlendirme. Bir URL’nin başka bir URL’ye 301 (kalıcı) ya da 302 (geçici) olarak gönderilmesini sağlar.

- BLACK HAT & WHITE HAT SEO: Black hat SEO yasal olmayan bir şekilde arama sonuçlarını yeniden düzenleyerek bir sitenin sıralamalarda öne çıkasını sağlama işlemleridir. White hat SEO ise arama motoru kurallarına uyarak yani organik yollar ile üst sıralarda çıkmayı sağlayan metotların tümünün genel adıdır.

 

Hoşçakalın.

 

Hazırlayan:

Dr. Barış Tunçbilek

Tunçbilek Reklam Dijital Strateji Yöneticisi

 

Uyarı: Blogumuz içerisinde yayınlanan özgün içerik; 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve FSEK ‘nun 71. maddesi tarafından gerek cezai gerekse hukuki yönden Tunçbilek Reklam Ltd. Şti. adına korunmaktadır. İzin almadan ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz.